Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
home

Home

search

Odkryj

groups

Kadra

event

Terminarz

tag

Social Media

Historia

Historia Elany sięga roku 1968. Stworzony przy zakładzie Elana – producenta włókien poliestrowych klub w szybkim czasie stał się najpopularniejszym klubem sportowym w Toruniu. Torunianie garneli się do grania w piłkę w miejscowym klubie. Zakład zapewniał dodatkowe przywileje, a przede wszystkim pracę. Swoje mecze Elana rozgrywała na nieistniejącym już boisku przy Drodze Trzeposkiej.

Pierwszy poważny sukces piłkarze Elany odnotowali w 1971 roku, kiedy zapewnili sobie awans do III ligi. Po dramatycznym meczu z Goplanią Inowrocław i zwycięskich rzutach karnych zaledwie 3 letni klub znalazł się na trzecim poziomie rozgrywkowym w Polsce. Kolejny sukces przyszedł w 1993 roku, kiedy Elana awansowała do II ligi. Pomimo spadku rok później, udało się awansować ponownie w 1996 i zostać na tym poziomie przez 3 kolejne lata. W 2000 roku Elana została rozwiązana, jednak do życia został powołany Toruński Klub Piłkarski, który w całości odziedziczył tradycje Elany. W 2008 roku powrócono do pierwotnej nazwy kształtując klub jako TKP Elana Toruń. W międzyczasie zespół przeniósł się ze stadionu przy. ul Armii Ludowej na Stadion Miejski przy ul. Bema. W ostatnich latach Klub występował w rozgrywkach III ligi, a w sezonie 2017/2018, w roku pięćdziesięciolecia, piłkarze wywalczyli awans do II ligi, czyli do rozgrywek na szczeblu centralnym oraz zdobyli regionalny Puchar Polski. Prócz tego Klub kładzie nacisk na szkolenie młodzieży, czego owocem jest awans do Centralnej Ligi Juniorów, najwyższej klasy rozgrywek młodzieżowych.

Dużo więcej o historii Toruńskiego Klubu Piłkarskiego Elana, można przeczytać w okolicznościowej książce „Elana Toruń 1968-2018”, autorstwa Piotra Bednarczyka i Zdzisława Raczyńskiego. O możliwości nabycia książki pytaj pod adresem e-mail: sekretariat@elanatorun.com.