Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
< powrót

Sprzęt i akcesoria do piłki nożnej – co jest potrzebne na trening

8 miesięcy temu | 20.09.2022, 16:17 Sprzęt i akcesoria do piłki nożnej – co jest potrzebne na trening

Sprzęt piłkarski to ważna część przygotowania do gry w piłkę nożną. Na co postawić i jakie akcesoria treningowe będą potrzebne? Sprawdź szczegóły!

Rzeczy do piłki nożnej – jakie akcesoria i sprzęt treningowy będą Ci potrzebne?

Trening piłkarski cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż futbol jest uznawany za nasz sport narodowy, nawet jeśli wyniki reprezentacji pozostawiają wiele do życzenia. Dla dziecka taka forma aktywności to świetny pomysł, który pomoże mu w wyrobieniu sobie kondycji, zwinności i umiejętności gry zespołowej. Zanim jednak wypuścimy naszą pociechę na trening lub postanowimy się na niego wybrać sami, nie możemy zapominać o odpowiednim przygotowaniu. Jakie akcesoria piłkarskie będą najlepsze dla każdego amatora tej dyscypliny?

Sprzęt do gry w piłkę nożną – dlaczego ma aż takie znaczenie?

Mogłoby się wydawać, że futbol to sport, który nie wymaga od nas ogromnej ilości wyposażenia treningowego. Jest to poniekąd prawda, jednak musimy mieć na uwadze to, że bez odpowiednich butów czy nakolanników nasze upadki na treningach czy bieganie po polu do gry może być znaczenie mniej przyjemne niż bez żadnych dodatkowych akcesoriów piłkarskich do treningu.

Sprzęt sportowy dla piłkarzy to przede wszystkim dobrej jakości buty do gry, przewiewny strój i odpowiednio wytrzymałe ochraniacze. Z takim zestawem możemy bez żadnych obaw pojawić się na treningu, nie musząc się martwić o nasz komfort i bezpieczeństwo w trakcie trwania meczu. Jeśli jednak gramy już w futbol jakiś czas, warto zwrócić uwagę na bardziej specjalistyczne przedmioty, takie jak chociażby pachołki.

Sprzęt do piłki nożnej – podstawa, czyli obuwie

Odpowiednie buty do gry w piłkę nożną to zupełna podstawa, jeśli chodzi o sprzęt do treningu. W każdym sklepie sportowym znajdziemy niezwykle szeroki wybór różnego rodzaju butów, które będziemy mogli dobrać względem swoich możliwości, stopnia zaawansowania w grze oraz osobistych potrzeb i preferencji.

Wybór butów do uprawiania najpopularniejszego sportu zależy przede wszystkim od tego, na jakim podłożu będziemy mieli zamiar ich używać. W przypadku, kiedy większość naszych ćwiczeń czy spotkań piłkarskich odbywa się na naturalnym polu pokrytym trawą, najlepszym wyborem będą lanki. Ich podeszwa jest najczęściej pokryta gumowymi lub kauczukowymi wypustkami, które pomogą nam utrzymać prawidłową stabilizację podczas biegu i pracy z piłką. Jeśli jednak trawa na naszej murawie jest sztuczna, lepszym wyborem będą turfy, których krótsze i gęściej rozstawione wypustki są w stanie pomóc nam utrzymać lepszą przyczepność na tej nawierzchni. Co natomiast w przypadku wkrętów metalowych w korkach? Ich zastosowanie to najlepszy pomysł w przypadku naturalnego podłoża i murawy.

Jeśli jednak nie trenujemy gry w piłkę na świeżym powietrzu, tylko na hali, najprawdopodobniej nie będziemy mogli używać korko-trampków. Ma to związek z tym, że ich ostre wypustki mogą uszkodzić delikatną posadzkę na halach gimnastycznych i większość właścicieli tego typu obiektów nie wyraża zgody na używanie obuwia z kolcami na spodzie. W tym przypadku dobrym wyborem będą klasyczne halówki, jednak musimy pamiętać o odpowiedniej podeszwie – powinna być antypoślizgowa oraz niezostawiająca śladów.

Czym, poza konkretnym typem butów, warto się kierować, kiedy chcemy skompletować swój komplet treningowego wyposażenia? Zdecydowanie nie powinniśmy podchodzić lekceważąco do ich jakości wykonania. Sprawdzone marki, takie jak chociażby Adidas czy Nike, będą nieco droższe od innych modeli, jednak ich wybór możemy potraktować w ramach inwestycji. Nie możemy zapomnieć, że to od wytrzymałości i jakości butów będzie zależało bezpieczeństwo naszych stóp. Dobrze dobrane korko-trampki mogą nawet przełożyć się na celność strzałów.

Akcesoria do piłki nożnej – jaką odzież wybrać?

Tylko dobrej jakości sprzęt będzie mógł umilić nam naszą aktywność podczas gry i nie chodzi tu tylko o buty, ale także o inne elementy stroju. Właściwa koszulka i spodenki to jedne z najważniejszych i przydatnych akcesoriów treningowych, które pomogą nam nie tylko utrzymać podczas biegu wentylację skóry, ale będą pełniły także funkcje ochronne.

Jaka odzież do piłki nożnej będzie najlepszym wyborem? Najlepiej będzie wyposażyć się w pełny zestaw sprzętu i akcesoriów treningowych, czyli w:

- koszulkę;
- spodenki;
- getry;
- bluzę;
- leginsy.

Na to, jakie konkretne ubrania będziemy mogli założyć na każdy trening, wpływ będą miały oczywiście warunki atmosferyczne oraz to, czy więcej czasu spędzamy na hali, czy na świeżym powietrzu. Na chłodniejsze dni na dworze wybór leginsów i bluzy może być ciekawą propozycją, która uchroni nas przed wymarznięciem. Miejmy jednak na uwadze fakt, że podczas gry w piłkę będziemy musieli dużo się nabiegać, dzięki czemu nasza temperatura ciała również będzie wzrastać, podobnie jak potliwość. Z tego powodu warto sięgnąć po odzież termoaktywną, która zapewni naszej skórze dostęp do właściwej dla niej ilości świeżego powietrza.

W większości przypadków wystarczające jednak będą szorty i koszulka. W tym wypadku również warto zwrócić uwagę na przewiewność materiału, która będzie mogła zapewnić nam znacznie większą wygodę podczas każdego rozgrywanego meczu.

Warto również pomyśleć o długich skarpetkach. Getry to nie tylko wizualny wyróżnik każdego piłkarza, ale także ważny element jego wyposażenia ochronnego. Dzięki nim ochraniacze na piszczele trzymają się nogi zdecydowanie lepiej i nie przesuwają się podczas gry. Sama powierzchnia skarpet również będzie mogła uchronić nasze nogi przed mniejszymi zadrapaniami i urazami, zwłaszcza otarciami po wślizgach na śliskich boiskach trawiastych.

Wysokiej jakości sprzęt piłkarski - ochraniacze i rękawice

Przy kompletowaniu asortymentu do gry nie warto zapominać także o właściwej ochronie. Dotyczy to głównie wspominanych przed chwilą ochraniaczy na piszczele, których użycie jest niezwykle popularne w świecie futbolu. Nie ma w tym nic nietypowego, gdyż to właśnie ta część ciała jest najczęściej narażona na kontakt z podłożem czy korkami gracza z przeciwnej drużyny.

Podstawą przy wyborze odpowiednich nakolanników zawsze powinna być nasza wygoda. Wybierzmy taki model, który będzie dobrze leżał na naszej nodze bez powodowania zbyt dużego nacisku. Pamiętajmy jednak o tym, że nie może on leżeć na niej zupełnie luźno – w takiej sytuacji będzie nam nieustannie spadał i powodował sporą frustrację.

Rękawice są natomiast obowiązkowym wyposażeniem dla każdej osoby, która chociaż raz na jakiś czas przyjmuje pozycję bramkarza. Piłka lecąca do bramki może rozwijać naprawdę imponujące prędkości i jej kontakt z nieosłonioną dłonią może się zakończyć poważną kontuzją. Dobrej jakości rękawiczki dla bramkarza to także większa pewność i precyzja chwytu, bardzo przydatna dla każdego golkipera.

Torba sportowa na piłkarskie spotkania - niezbędny sprzęt do treningu

Kiedy zadbamy już o rzeczy niezbędne nam do samej gry, możemy skupić się na tych przedmiotach, które ułatwią nam ogólne przygotowania do rozgrywek czy ćwiczeń. Jednym z nich jest bez wątpienia torba sportowa, w którą powinien zaopatrzyć się każdy fan futbolu.

Wyposażenie gracza składa się z wielu elementów – butów, rękawiczek, koszulki, szortów, bluzy, ręcznika, bidonu na wodę – i wszystkie te przedmioty trzeba odpowiednio zapakować, zanim wyjdziemy z domu. Duża torba z wieloma przegródkami jest tutaj wręcz nieoceniona i może stać się świetnym narzędziem do lepszej organizacji naszych sesji treningowych.

Wybierając torbę, najlepszym wyjściem będzie kierowanie się komfortem. Odpowiedni model powinien posiadać wygodny pasek, który nie wbije się nam w dłoń lub w ramię, nawet jeśli włożymy do torby duże obciążenie. Zwróćmy także uwagę na ogólną jakość szycia – im wytrzymalsze będą szwy w naszej torbie, tym mniejsze ryzyko jej otarcia czy rozerwania.

Rzućmy też okiem na rozmiary danej torby. Nie może być ona ani zbyt mała, ani zbyt duża, jeśli chcemy zachować właściwy poziom wygody w drodze na każdy mecz.

Inne akcesoria piłkarskie - niezbędny zestaw do treningu

Kiedy będziemy mieli pewność, że futbol to zajęcie odpowiednie dla nas, możemy skupić się na poszukiwaniu rozmaitych dodatków sportowych, które ułatwią nam ćwiczenia. Przykładem mogą być chociażby płotki, znaczniki czy drabinki, nieocenione przy treningu biegowym i prowadzenia piłki.

Przydatne mogą okazać się także mury piłkarskie, tyczki, przenośne bramki oraz reboundery. Tego typu przedmioty będą stanowiły świetne narzędzie do ćwiczenia celności przy oddawaniu strzałów.

Jeśli raz na jakiś czas przyjdzie nam czuwać nad przebiegiem rozgrywki, nawet amatorsko, możemy pokusić się także o zaopatrzenie się w sędziowski gwizdek. Nawet jeśli nie przyda nam się on do tego celu, zawsze będzie mógł stanowić narzędzie do komunikacji z resztą drużyny podczas treningów.

Amatorskim arbitrom możemy podpowiedzieć także zakup tablic piłkarskich. Mierzą one czas spędzony na boisku i są pomocne przy wymianie zawodników.

Pamiętajmy, że sami powinniśmy wyznaczać, jaki dokładnie zestaw wyposażenia będzie nam potrzebny i dostosować go do naszych wymagań oraz potrzeb. Przykładowo dla niektórych graczy drabinki koordynacyjne, spadochrony czy płotki treningowe będą jednymi z najważniejszych narzędzi przy każdym z treningów, natomiast inni spokojnie się bez nich obejdą.