< powrót

Jak długo trwa mecz piłki nożnej - przerwy, dogrywka, rzuty karne

1 tydzień temu | 20.09.2022, 16:16 Jak długo trwa mecz piłki nożnej - przerwy, dogrywka, rzuty karne

Ile trwa mecz piłki nożnej? Jak długi jest czas gry i przerwy między dwoma połowami? Poznaj szczegóły czytając nasz artykuł. Zapraszamy!

Ile trwa mecz piłki nożnej?

Futbol to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych świata, która przyciąga masę kibiców na stadiony czy przed ekrany telewizorów. Chociaż ten sport oglądają praktycznie wszyscy, ich zasady pozostają tajemnicą dla wielu z nas i nawet odpowiedzi na podstawowe pytania, takie jak "ile trwa mecz", mogą przychodzić z lekkim oporem. Właśnie z tego powodu dzisiaj zajmiemy się tą kwestią – zastanowimy się, jaki jest czas trwania przeciętnego spotkania, ile trwa przerwa w meczu piłki nożnej i co się dzieje z czasem gry w przypadku braku zwycięzcy. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jak długo trwa mecz piłki nożnej - jak liczy się czas w meczu

Mecz trwa 90 minut, czyli półtorej godziny, przynajmniej jeśli weźmiemy pod uwagę optymalny scenariusz. Jest to jednak tylko regulaminowy czas gry, do którego musimy dodać także przerwę pomiędzy dwiema połowami spotkania. Jedna połowa trwa 45 minut, po której następuje przerwa dla zawodników, kibiców i sędziów. Regulaminowy czas przerwy wynosi około 15 minut – w tym czasie zawodnicy mogą odpocząć, pójść do szatni i skonsultować się z trenerem, po czym wracają na boisko. Warto pamiętać, że po połowie gry następuje zmiana bramek i przedstawiciele każdej drużyny muszą skierować się do innej bramki niż ta, przy której grali dotychczas.

Czy przepisy gry w piłkę nożną nie przewidują w tym temacie żadnych odstępstw? Zgodnie z regułami mecz może zostać skrócony, ale tylko wówczas, kiedy wyrażą na to zgodę obie drużyny oraz sędzia. Zmiana czasu gry jest możliwa również tylko wtedy, jeśli nie koliduje to z ogólnymi przepisami, ustalonymi na potrzeby konkretnych zawodów. Istnieją także reguły pozwalające sędziemu na dodawanie minut regulaminowego czasu gry.

Te zasady są podstawą dozwolonych regulaminem rozgrywek, jak chociażby UEFA czy FIFA. To jedne z najważniejszych reguł gry – każdy fan piłki wie, że mecz ma dwie połowy po 45 minut każda, natomiast jeśli w czasie 90 minut nie zostanie wyłoniony zwycięzca, ilość dodatkowego czasu gry może się jeszcze bardziej wydłużyć.

Dogrywka w piłce nożnej, rzuty karne – ile czasu trwa mecz z ich uwzględnieniem

Choć w większości przypadków mecz piłki nożnej trwa 90 minut, należy pamiętać także o tym, że czas meczu jest zależny od jej przebiegu, zachowania graczy czy różnych zdarzeń losowych, które mogą nastąpić podczas gry.

Najpopularniejszym wydłużaniem minut gry jest sytuacja, kiedy sędzia techniczny doda kilka minut do każdej połowy w związku z sytuacjami, które miały miejsce na murawie. Czas w meczu nieustannie płynie i sędzia nie zatrzymuje go nawet w sytuacji, kiedy piłka jest poza grą. W związku z tym, jeśli w grze miało miejsce więcej fauli, rzutów rożnych, karnych czy zawodnicy starali się wolniej wykonywać akcje, by zyskać w nich parę sekund, mecz zostanie rozstrzygnięty po doliczonym czasie. Ma to za zadanie zrekompensować wszystkie przedłużenia rozgrywki i stracony czas dla zawodników.

Przykładowo gra może zakończyć się remisem. Co dzieje się w takiej sytuacji? Jeśli jest to profesjonalny mecz piłki nożnej o wysokiej randze, jak chociażby mecz pucharowy, arbiter może doliczyć kilka minut do regulaminowego czasu gry. Jeśli w dodatkowym czasie nie uda się wyłonić zwycięzcy, możliwa jest dogrywka. Jakie są jej zasady?

W futbolu rozgrywana jest dogrywka, która swoimi zasadami przypomina klasyczny mecz. Również dzieli się na połowy, pomiędzy którymi występuje pauza, która trwa 5 minut. Czas każdej części także jest krótszy – w dogrywce mamy dwie połowy po 15 minut.

Co natomiast w sytuacji, kiedy gra się kończy, w doliczonym czasie gry nie padł żaden strzał i dalej jest remis? W tym przypadku rozstrzygnięcie meczu ma miejsce po 5 rzutów karnych dla każdej drużyny. Wykonywanie karnego ma miejsce z 11. metra od linii bramkowej, podobnie jak w przypadku karnych wykonywanych po faulach. Mecz się kończy w momencie uzyskania przewagi punktowej przez jedną z drużyn. Drużyna oczywiście składa się z 11 graczy, co daje potencjalnie 11 strzałów w jednej kolejce. Jeśli w tym czasie nie uda się wyłonić zwycięzcy spotkania, gracze podchodzą do wykonania karnego po raz kolejny.

Kiedy sędzia może doliczyć dodatkowy czas?

Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że chociaż pierwsza połowa trwa 45 minut i następuje po niej 15 minut przerwy i druga połowa trwająca kolejne trzy kwadranse, w zależności od przerw w grze arbiter może ustalić określony czas przedłużenia meczu. Kiedy ma taką możliwość?

Sędzia dodaje czas do podstawowych 90 minut meczu, by zrekompensować stracone sekundy. Mogą mieć one miejsce w przypadku:

- wymiany zawodników;
- marnowania czasu gry przez zawodników (przykładem może być bramkarz, który przy posiadaniu piłki zwleka z jej rozegraniem);
- przerw medycznych;
- weryfikacji gry przez zespół VAR;
- każdego innego powodu, który zakłócił przebieg spotkania (tutaj przykładem może być wtargnięcie na murawę jednego z kibiców).

Czas trwania meczu piłkarskiego – podsumowanie

Na każdy mecz piłkarski składają się dwie połowy. Każda trwa trzy kwadranse i pomiędzy jedną a drugą następuje kwadrans pauzy. Jeśli spotkania nie uda się rozstrzygnąć w dwóch połowach trwających po 45 minut, gdyż żaden z zespołów nie strzeli gola, może nastąpić dogrywka. Ona także dzieli się na dwie części. 30 minut - tyle łącznie trwa dogrywka i składa się z dwóch rozgrywek po 15 minut, oddzielonych od siebie 5-minutową przerwą.

Do gry w piłkę nożną potrzebne jest właściwe przygotowanie. Regularne treningi są jego nieodzowną częścią, ale warto także pamiętać, że piłkarz powinien być wyposażony w niezbędne akcesoria do piłki nożnej. Odpowiednie buty piłkarskie, odzież czy różne rodzaje piłek i bramki znajdziesz w sklepie z produktami sportowymi Decathlon. Duży wybór produktów sprawi, że każdy gracz znajdzie dla siebie to czego potrzebuje podczas treningów!